Bu sayfada Malta’da dil eğitimi almadan önce vize için gerekli belgelerden bahsedeceğim. Sizler için basit ve anlaşılır bir şekilde sıralı olarak bir liste yaptım. Zaman kaybetmeden başlayalım.

 1. Pasaportunuzun aslı (Seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olan ve içinde en az 2 boş sayfası bulunan orijinal pasaport sunulmalıdır).
 2. Vize başvuru formu.
 3. 1 adet fotoğraf: 1 adet yeni çekilmiş renkli biyometrik fotoğraf.
 4. Pasaportunuzun ilk sayfası ile birlikte işlenmiş tüm sayfaların fotokopisi.
 5. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi.
 6. Uçak bileti rezervasyonu.
 7. Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat sağlık sigortası dönüşten itibaren 15 gün fazla olacak şekilde yapılmalıdır. Hayat sigortaları, seyahat sağlık sigortası olarak kabul edilmemektedir.
 8. Ders/Derslerin detaylarını, süresini ve ücretini gösteren, kuruluşun mührünü ve okul yöneticisinin imzasını taşıyan Malta eğitim kuruluşundan kabul mektubu.
 9. Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler: Son 3 aya ait bankadan imzalı ve kaşeli hesap dökümü (Güncel ve son 15 gün içinde işlem görmüş olmalıdır).
 10. İşyeri izin belgesi: Çalışanlar için şirket kağıdına yazılmış İşveren mektubu (izin onayı). Bu mektupta; sabit iş telefonu, iş adresi, imzalayan kişinin ismi, pozisyonu, göreve başlangıç tarihi, seyahat süresi ve çalışanın pozisyonu olmalıdır.
 11. SGK giriş bildirgesi ve Son 3 Aylık Maaş Bordroları (Çalışanlar için).
 12. Sigorta hizmet dökümü: Yetişkin başvuru sahipleri (Çalışan, çalışmayan, işveren veya emekli) ve sponsor kişiler için zorunlu bir evraktır. Sigorta hizmet dökümü barkodlu olmalıdır. SGK Müdürlükleri veya E-devlet üzerinden barkodlu olarak temin edilmelidir.
 13. Çalışan veya Şirket Sahipleri :  Son 3 ay içerisinde alınan orijinalticaret odası kaydı, ticaret sicil gazetesinin kopyası, imza sirküleri ve vergi levhası.
 14. Öğrenciler, güncel barkodlu öğrenci belgesi sunmalıdır. Barkodlu öğrenci belgesi E-devlet üzerinden temin edilebilir. Başvuru sahibinin hiçbir geçim kaynağına sahip olmaması durumunda ise başvuru sahibi; ebeveyninden ya da Vukuatlı Nüfus örneği belgesi ile akrabalığını kanıtlayabilecek kişilerden alınan noterden onaylı ORİJİNAL ve GÜNCEL taahhütname sunmalıdır (Gidiş – Dönüş tarihleri ve günlük 48€ olacak şekilde taahhüt edilen toplam tutar belirtilmelidir ). Taahhütnamenin arkasında sponsorun noter onaylı kimlik fotokopisi bulunmalıdır
 15. Geliri Olmayan Kişiler: Başvuru sahibinin hiçbir geçim kaynağına sahip olmaması durumunda, ebeveyninden ya da vukuatlı nüfus örneğiyle akrabalığını kanıtlayabilecek kişilerden alınan noterden onaylı taahhütname (Orijinal olmalı) almaları gerekmektedir (Son 15 gün içinde alınmış olmalıdır. Gidiş -Dönüş tarihleri ve günlük 48€ olacak şekilde taahhüt edilen toplam tutar belirtilmelidir ).
 16. Reşit olmayanlar: Seyahate katılmayacak ebeveyn ya da ebeveynlerden (velayet durumuna bakılmaksızın) orijinal muvafakatname. Muvafakatname arkasında noter onaylı vukuatlı nüfus kayıt örneği yer almalıdır (Ayrıca varsa ticari araç ruhsatı ve tapu da mutlaka bulunmalıdır).

Malta’da Dil eğitimi Almak İçin 5 Neden

Suzan Kozok

Yurtdışı Eğitim Danışmanı