Malta ülkemize yakın ve nispeten fiyatların uygun olduğu bir tatil cennetidir. Vize kolaylığı açısından dil eğitimi için dünyanın her yerinden öğrenciler tarafından tercih edilen ülkelerden biridir.

Eğer Malta’ ya 6 ay kadar uzun bir süre gitmek istiyorsanız, benim tavsiyem bahar aylarını tercih etmelisiniz. Havalar çok ısınmadan Malta’nın güzelliklerini gezebilir, yaz döneminde de tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Malta’da okullar tüm yıl boyunca eğitim vermektedir. Siz isterseniz 2 hafta isterseniz 1 yıl süreyle dil okuluna kayıt olabilirsiniz. Eğitimler hafta başı olan pazartesi günleri başlar. Okula başlayacağınız ilk pazartesi günü, seviyenizi ölçmek için sınav yapılır. Bu sınav sonucunda seviyenize uygun bir sınıfa yerleştirilirsiniz.

Malta, sadece üniversite öğrencilerinin değil çalışanların da sıklıkla tercih ettiği bir ülkedir. Çalışanlar yıllık izinlerinde hem deniz ve güneşin tadını çıkarabilir hem de dil eğitimine giderek sosyalleşebilir ve ingilizcesini geliştirebilir.

Ayrıca Malta AB üyesi bir ülke olarak Schengen vizesi verdiği için Rynair ile uygun uçak bileti alaraka diğer Schengen ülkelerini ziyaret edebilirsiniz. Ryanair’ in Malta’dan uygun uçak biletleri sayfasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.ryanair.com/mt/en/plan-trip/explore/special-offers

Ryanair’in uygun uçak bileti fiyatlarının olduğu sayfa

Malta vizesine, gidiş tarihinizden 3 ay önce başvuru yapılabilmektedir. Erken başvuru yapmak hem okulların promosyonlu fiyatlarından yararlanmak hem de daha uygun uçak bileti almak için önerdiğimiz durumlardan birisidir.

Uçağa binmeden önce yanınıza almanız gerekenler:

  • Pasaport
  • Okul kabul belgesi
  • Uçak gidiş-dönüş biletiniz
  • Ayrıca havaalanında ‘yurtdışı çıkış harç pulu’ almayı unutmayın.

İlk defa yurtdışına çıkan öğrenciler zaman zaman panikleyebilmektedirler. Malta Havaalanına indiğinizde endişelenmenize hiç gerek yok. Havaalanı oldukça küçük bir alana sahip. Kaybolmanız veya başka bir yola girmeniz mümkün değil. O yüzden hiç paniklemeyin. Fotoğrafta gördüğünüz  ‘Non schengen’ bölümünden pasaport kontrol sırasına girip bekleyin.

Sıra size geldiğinde pasaport görevlisine pasaportunuzu uzatın ve sorduğu takdirde okul belgenizi ve dönüş biletinizi gösterin. Okul belgenizde konaklama yeriniz de dahil bütün bilgiler bulunmaktadır.

Yön tabelalarına bakmayı unutmayın.

Bu kısmı geçtikten sonra valizinizi almaya gidebilirsiniz. Bagaj bantlarının üsttündeki ekranlarda ‘İstanbul’ diye yazacaktır. Ekranları takip ederek bagajınızın hangi bantta olduğunu kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu kısmı da geçtikten sonra artık çıkışa gidebilirsiniz. Dış hatlar bölümünden çıktığınızda karşıda kayıt olduğunuz okulun isminin yazılı olduğu bir kağıdı tutan kişiyi göreceksiniz. Ona doğru gülümseyerek yaklaşıp isminizi söylemeniz yeterli olacaktır.

Size biraz beklemenizi söyleyebilir çünkü sizinle aynı dakikalarda inen başka öğrencileri de yurtlarına götürecek. Eğer İngilizce’niz başlangıç seviyesinde ise ve ne dediğini anlamadıysanız emin olun sadece size biraz beklemenizi söyleyecektir.

Biraz bekleyin, diğer öğrencilerde geldikten sonra okulun bürosunun olduğu yere götürülüp orada size büyük zarflar verecekler. İçinde kalacağınız yurt odasının anahtarı ve genel bilgiler içeren bir kağıt olacaktır. Ayrıca fotoğrafınızı çekecekler. Merak etmeyin tüm bunlar 15 dakika kadar sürüyor. Herkesin zarfları verilip fotoğrafları çekildikten sonra şoför sizi araca yönlendirecektir. Sonra da herkesi kalacağı yurda bırakacaktır.

Malta havaalanında,dil eğitimi için gelen birçok öğrenciye rehberlik eden birilerini görmeniz oldukça normaldir.

Okulların birden fazla ve farklı lokasyonlarda yurtları olabiliyor. Arabadaki herkes farklı yerlerde konaklıyor olabilir. Sizi bırakmayı unuttu mu yoksa kalacağınız yurdu geçtiniz de isminizi unuttu mu diye endişelemeyin.  

Yurdunuza yerleştikten sonra isterseniz o gün gidip okulunuzun nerede olduğuna bakın. Pazartesi günü sabah ders başlamadan yaklaşık 40 dakika önce okula gitmeniz gerekiyor. Diğer öğrencilerle beraber seviye tespit sınavına gireceksiniz ve çıkan sonuca göre size uygun bir sınıfa yerleştirileceksiniz.

Şimdiden bol şans 😊

Malta hakkındaki diğer yazılarımızı da okuyun

ESE Dil Okulları

Malta’da Yaşam Tavsiyeleri

Malta Vizesi İçin Gereken Belgeler

Suzan Kozok

Yurtdışı Eğitim Danışmanı