Malta’ya dil eğitimi için gitmek isteyen öğrencilere, Malta’da yaşam üzerine rehber olabilecek bir yazı hazırlamak istedim. Bu yazıda sizlere; Malta’da günlük yaşamda gördüğüm ve size faydası olacağını düşündüğüm bazı detayları paylaşmak istiyorum.

  • Malta’ya kısa süre için gitmişseniz ve otobüs kartı almadıysanız, otobüs ücretleri kış döneminde 1.5€ yaz sezonunda ise 2€. Bilette yazan ‘Valid until’ süresine dikkat edin ve biletinizi sakın atmayın (2 saat süreyle geçerli).
  • Malta’da marketlerde plastik poşet verilmiyor ya da belirli bir ücret karşılığında veriliyor. Bez torbalardan birkaç tane alıp çantanızda taşıyabilir ve her alışverişinizde onları tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Uygun fiyata alışveriş yapabileceğiniz  ‘Lidl’ isimli marketler ülkenin birçok yerinde kolaylıkla bulunabiliyor.
  • Merkez diyebileceğimiz yerlerde 4-5 adet Türk kebapçısı, dönercisi veTürk marketi bulunuyor. Türk kebapçı ve dönercilerde, diğer yerlere kıyasla bir miktar daha makul ücretlerle yemek yeme şansınız olabilir.
  • Eğer arkadaş bulamadıysanız size Couchsurfing sitesini öneririm. Haftada 2 akşam konuşma pratiği yapmak için buluşuylan güzel bir site. Malta’daki diğer etkinliklere beraber gidiyorlar. Siteye üye olup Malta’yı işaretleyip event kısmına tıklarsanız güncel etkinliklere ulaşabilir ve çekinmeden gidebilirsiniz.
  • Ne kadar güvenli de olsa gece geç saatlerde sokakta tek başınıza olmanızı önermiyoruz.
  • Otobüsler Türkiye’deki gibi her 10-15 dakikada gelmiyor. Birçok yere saatte bir otobüs var. Yaklaşık 22.30 gibi otobüs seferleri bitiyor. Telefonunuza Bolt(Taxify) uygulamasını indirip bulunduğunuz yere online olarak taksi çağırabilirsiniz. Diğer seçenekler eCab ve beyaz taksiler. Beyaz taksileri kullanmanızı önermiyorum. Şoförler aracı çok kötü kullanıyor ve pek nazik sayılmazlar.eCab ve beyaz taksilerin 10 Euro’ya götürdüğü mesafeyeBolt(Taxify)5-6 Euro’ya götürüyor.
  • Malta’da karşıdan karşıya geçerken dikkatli olmanız gerekiyor çünkü trafik ters yönden (Türkiye’de sağdan Malta’da soldan) akıyor.
  • Malta’da prizler tıpkı İngiltere’de olduğu gibi 3 dişli. Herhangi bir marketten 2-3€’ya dönüştürücü alabilirsiniz.

Malta’da Dil eğitimi Almak İçin 5 Neden

Suzan Kozok

Yurtdışı Eğitim Danışmanı